Atrakcje Rytra na każdą okazję

Planując wycieczkę weekendową czy też o dłuższych ramach czasowych, warto spojrzeć okiem w rejony nowosądeckiego. Każdy, kto ceni ciszę, spokój oraz kontakt z naturą powinien wybrać się do Rytra. Ta miejscowość, położona w malowniczej okolicy, posiada wyśmienitą bazę noclegową. Kwestią minut jest więc znalezienie odpowiedniego miejsca zatrzymania i w następnej kolejności opracowanie planu wycieczki.

Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w tych okolicach często wieją wiatry. Proces ten nasila się zwłaszcza jesienią oraz zimą. Silny, południowy wiatr zwany ryterskim jest ciepłym wiatrem fenowym. Prawdopodobnie był on główną przyczyną wybudowania w Rytrze, a konkretnie na górze Połom, wielkiego wiatraka elektrowni. Wybudowano ją w 1991 roku, a pomysłodawcą był energiczny proboszcz – ks. Franciszek Klaga. Jest to jedna z atrakcji turystycznych tego regionu.

Jeżeli planujemy się tu wybrać zimą, okolica proponuje nowoczesną, czteroosobową kolejkę krzesełkową, z taśmą przesuwną. Jej długość wynosi 700 metrów, a różnica wzniesień to kwestia 200 metrów. Kolejka jest w stanie obsłużyć 2000 osób na godzinę pracy. Znajduje się tu także orczyk, głównie przeznaczony dla narciarzy początkujących. Jego długość to 350 metrów, natomiast różnica wzniesień to 70 metrów. Ostatni z serii wyciąg to ten tak zwany dywanowy, przeznaczony dla dzieci. Wszystkie trasy są sztucznie zaśnieżane oraz jeżeli nadejdzie zmrok, to także oświetlone. W rejonie znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, co zdecydowanie ułatwia jazdę na nartach. Dodatkowym atutem jest punkt serwisowy, natomiast całość dopełnia karczma serwująca oryginalne, góralskie dania, gdzie można się nasyć, tuż po jeździe na stoku, a jeszcze przed udaniem się na nocleg w Rytrze.

Po drugiej stronie potoku Roztoka Wielka, umiejscowione jest przepiękne źródełko wody pitnej o bardzo wdzięcznej nazwie „Katarzyna”, w którym woda ma zdecydowanie wartości lecznicze i jest to unikalne miejsce na skalę całej Polski. Bardzo charakterystyczną cechą, jest widoczny gołym okiem, biały osad bakterii siarkowych. Źródełko oraz wypływająca z niego woda ma specyficzny smak oraz zapach, co czyni, że nazywane jest ono przez lokalnych mieszkańców „wodą jajczaną”. Jest ono chronione jako pomnik natury nieożywionej. Planując pobyt oraz nocleg w Rytrze, warto dopisać to miejsce do listy miejsc, które należy odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>