Bukowiańskie wody termalne

Gdy w połowie XIX wieku Tytus Chałubiński – z zawodu lekarz, a z zamiłowania badacz przyrody – rozpoczął popularyzację Zakopanego jako kurortu uzdrowiskowego dla pacjentów z różnymi przypadłościami chorób płuc nikt nie spodziewał się, że klimat i czyste powietrze to nie jedyne skarby, jakie oferuje nam tatrzańska ziemia. Dzięki kompleksowi basenów Terma Bukowina, czerpiących wodę z ukrytych prawie 2,5 km pod powierzchnią ziemi źródeł geotermalnych, możemy korzystać z jej dobrodziejstw przez cały rok. Wystarczy tylko przyjechać do Bukowiny Tatrzańskiej.
Już w starożytności znano i doceniano lecznicze właściwości wody, do dziś stosowany skrót „SPA” wywodzi się z łacińskiej maksymy „salus per aquam”, czyli zdrowie przez wodę.

Ta wydobywana w Bukowinie należy do siarczanowo-wapniowych. Jej temperatura w basenach oscyluje w granicach 30-38 St. C, jest więc przyjemnie ciepła o każdej porze roku. Zawiera znaczne ilości pierwiastków takich wapń, sód, magnez, chrom, siarka. Jakie korzyści mogą one nieść dla nas? Kąpiele siarkowe znane są ze swego dobroczynnego wpływu na stawy, stosowane są z powodzeniem w wielu sanatoriach w terapii chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych. Związki siarki oraz temperatura wody działają pobudzająco na krążenie, przyśpieszają przemianę materii, wzmagają ukrwienie skóry i rozszerzają pory, co kolejno pozwala na lepsze wchłanianie innych mikroelementów. Magnez poprawia funkcjonowanie układów nerwowego i mięśniowego, wapń natomiast działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Chwilowe przekrwienie pomaga także oczyścić skórę z zalegających toksyn. Kąpiele w wodzie termalnej można polecić więc osobom ze skłonnościami do alergii, cierpiącym na różnorodne dolegliwości układu mięśniowo-kostnego czy po prostu znużonym życiem w stresie i biegu. Kąpiele w termach to także świetna zabawa dla całej rodziny. Prawdziwe wodne szaleństwo gwarantują zjeżdżalnie, nazwane w góralskim klimacie „Krynconka” czy „Wartko ruła”. Warto spróbować też zajęć z aqua aerobiku, bardzo modnej ostatnimi czasy aktywności fizycznej, polecanej szczególnie gdy chce się poprawić kondycję lub pozbyć zbędnych kilogramów.

Termy Bukowina to ośrodek dbający nie tylko o zdrowie swoich klientów, ale także urodę i dobre samopoczucie. Jest on położony na obrzeżu wsi, na zacisznej, otoczonej świerkami polanie. Wokół rozlega się zapierający dech w piersiach widok na szczyty Łomnicy, Hawrania i Lodowego. Jest to miejsce, gdzie każdy może znaleźć czas na relaks. Z pewnością pomogą w tym rzędy wygodnych leżaków, a także oferowane w strefie saun atrakcje. Przygotowana dla odwiedzających oferta jest różnorodna i dopasowana do indywidualnych preferencji użytkowników. Znajdziemy tu saunę fińską z suchym powietrzem o wysokiej temperaturze (ok. 100 St.C), a także łaźnie parowe, o mniej ekstremalnych warunkach (ok. 45 St.C) ale dużej wilgotności sięgającej 100%. Korzystanie z nich pozwoli na poprawienie kondycji skóry, rozluźnienie mięśni, rozgrzanie całego ciała, pobudzenie krążenia i usunięcie z organizmu szkodliwych ksenobiotyków. Seanse zapachowe z użyciem olejków eterycznych pomogą oczyścić zatoki i wprowadzić umysł w stan błogiego spokoju i zadowolenia.

Bukowina Tatrzańska z każdym dniem zyskuje na popularności, między innymi dzięki obiektom takim jak Termy. Czerpiąc garściami z naturalnych źródeł oferuje turystom aktywny wypoczynek połączony z odnową biologiczną. Towarzyszące kompleksowi basenów luksusowy, czterogwiazdkowy hotel BUKOVINA oraz restauracja Morskie Oko wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających gości. Jednak tutejsza baza noclegowa (sprawdziliśmy tutaj – Bukowina Tatrzańska noclegi) oferuje bardzo szeroki wybór miejsc w zróżnicowanych cenach, dla przykładu za wynajem pokoju możemy zapłacić już od 15 zł za osobę, natomiast noc w apartamencie (dwupokojowym, czteroosobowym) niesie za sobą wydatek ok. 200zł. We wsi znajduje się kilkadziesiąt pensjonatów i willi, istnieje także spora liczba gospodarstw agroturystycznych, tak więc każdy znajdzie coś odpowiadającego swoim gustom i możliwościom finansowym. Zdecydowanie warto przyjechać tu na parę dni, odetchnąć górskim powietrzem, popluskać się w odżywczej wodzie. Niezapomniane widoki, cisza, spokój i regeneracja sił gwarantowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>