Cmentarz Żydowski w Muszynie

Położona 10 km od słynnej Krynicy-Zdroju Muszyna jest może trochę mniej znanym, ale równie pięknym i wartościowym uzdrowiskiem. Odwiedzającym ją kuracjuszom oferuje lecznicze wody mineralne, malownicze widoki oraz szeroki wybór miejsc noclegowych. Oferta noclegowa w Muszynie charakteryzuje się dużą rozpiętością cenową oraz różnym standardem, dzięki czemu każdy kto decyduje się na pobyt w tym uzdrowisku z łatwością wybierze miejsce odpowiednie dla siebie.

Spędzają czas w Muszynie warto skorzystać, nie tylko z jej uzdrowiskowych wód, ale także zapoznać się z walorami kulturowymi, jakie to miasto oferuje. Miejscem, gdzie warto udać się na spacer pełen zadumy jest muszyński Cmentarz Żydowski. Położony jest on niezwykle malowniczo na zboczu szczytu Malnik, przy Smarkatym Potoczku.

Nekropolia została założona w XIX wieku, kiedy to do Muszyny sprowadzili się Żydzi z Nowego Sącza. Cmentarz był pierwotnie otoczony murem wybudowany z płaskich kamieni, którego fragmenty od strony zachodniej zachowały się do dziś. Aktualnie cmentarz ma powierzchnie ok. 30 arów i znajduje się na nim około 80 macew, ogrodzony jest płotem z żerdzi. Zgodnie z tradycją żydowską, zmarłych chowano na cmentarzu wzdłuż osi wschód-zachód, by zmarły „patrzył” w kierunku Jerozolimy, a więc miejsca, gdzie rozpocznie się Zmartwychwstanie. Ponadto zmarłych chowano ściśle według ustalonego porządku, w rzędach i chronologicznie, tak więc najstarsze nagrobki znajdują się w zachodniej części, a najmłodsze (z dwudziestolecia międzywojennego) we wschodniej części cmentarza.

Muszyńskie macewy w roku 1995 zostały zinwentaryzowano z inicjatywy prof. Leszka Hońdo, lecz niestety nie poszło za tym odnowienie nagrobków. Aktualnie tylko na niewielkiej cześć można odczytać hebrajskie napisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>