Jak kształtowała się Łódź?

Łódź nie ma skomplikowanej historii, jednak to nie oznacza, że nie ma kilku ciekawych faktów na swoim koncie. Samo miasto i region nie był opisywany przez kronikarzy zbyt często, ponieważ wydawał się mało ciekawym i wartym opisania miejscem. Zalew dokumentów z dokładnym opisem Łodzi miał miejsce dopiero wtedy, kiedy miasto z typowo rolniczego stało się przemysłowo-usługowym z lekką domieszką turystyki. Zwiększyła się liczba mieszkańców i przyjezdnych obcokrajowców, zaczęła powstawać szeroka łódzka baza noclegowa i hotelowa, która pozwoliła miastu jeszcze bardziej się rozwijać i urosnąć do obecnych kształtów.

Jak każde polskie miasto, Łódź również nie miała łatwego startu. Na początku była to mała miejscowość. Prawa miasta nabyła w XVI wieku. W tym czasie miejscowość zaczęła stawać się ważnym ośrodkiem handlu produktów rolniczych. Łódź rozwijała się w stałym tempie, a to sprawiło że miasto zaczęła odwiedzać coraz większa liczba ludności. Niestety, dobry rozwój przerwała wojna ze Szwecją. Miasto praktycznie opustoszało, a wszystko co udało się osiągnąć zostało zniszczone. Liczba mieszkańców w tamtym okresie to niecałe pół tysiąca.
Miastu bardzo ciężko było podnieść się po wojnie, zwłaszcza że po stosunkowo niedługim czasie zostało ono wyparte z granic Polski i stało się własnością zaborców. Miasto otarło się o odebranie mu praw miejskich, na szczęście tuż przed tym wydarzeniem zostało one częścią Księstwa, a następnie Królestwa Polski. W ten sposób zachowało ono swoja prawa miejskie i mogło znów spokojnie się rozwijać. Zaczęła się zwiększać liczba mieszkańców, która w tym okresie wynosiła ponad tysiąc. Przyjeżdżali tu inwestorzy z całej Europy co sprawiło, że siłą rzeczy w mieście również zaczęło przybywać atrakcji. Miasto zostało przestrzennie zaplanowane w taki sposób, aby oddzielić cześć mieszkalną i turystyczną od tej najważniejszej czyli przemysłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>