Jezioro Wicko – Rusinowo

Wybierając się na urlop nad morze, często zapominamy, że owszem morze, jest największa atrakcją, ale z pewnością nie jedyną. Dlatego, gdy już nacieszymy się złocistym piaskiem, morską bryzą i kąpielami, warto rozejrzeć się dookoła i zainteresować się mniej znanymi, a najczęściej bardzo ciekawymi, okolicznymi atrakcjami. Dobrym przykładem jest tutaj Rusinowo, wioska w powiecie sławieńskim, leżąca pomiędzy dwoma bardziej znanymi letniskami, to znaczy między Darłówkiem i Jarosławcem. Choć Rusinowo znane jest przede wszystkim z szerokich i niezatłoczonych plaż, to w odległości zaledwie 8 km od wioski leży piękne jezioro Wicko.

Jezioro Wicko, to jezioro przybrzeżne, które powstało (jak wszystkie jeziora tego typu) w wyniku całkowitego odcięcia zatoki morskiej od morza przez piaszczystą mierzeję, powstałą w wyniku nanoszenia piasku przez morze. Cechami charakterystycznymi dla wszystkich polskich jezior przybrzeżnych jest słabo rozwinięta linia brzegowa, silne falowanie, niewielkie zasolenie wód, duża ich mętność oraz dobre natlenienie. Ze względu na to są to zbiorniki o słabo rozwiniętej roślinności podwodnej, natomiast brzegi mają najczęściej porośnięte roślinnością szuwarową. Cały ten opis doskonale obrazuje jezioro Wicko. Powierzchnia Wicka wynosi niewiele ponad 1 tys. ha, max. głębokość wynosi 6 m, a wysokość lustra wody to zaledwie 0,1 m n.p.m. Występuje tu zjawisko kryptodepresji, czyli sytuacji, gdy dno jezioro znajduje się poniżej średniego poziomu morza, natomiast lustro wody może być powyżej jego poziomu.

Jezioro Wicko znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pas Pobrzeża na Zachód od Ustki”, czyli terenu o wyróżniającym się krajobrazie i zróżnicowanym ekosystemie, który jest wartościowy pod względem turystyki i wypoczynku. Warto o tym pamiętać, wybierając wakacje i noclegi nad morzem w Rusinowie na swój wakacyjny pobyt i koniecznie wybrać się nad jezioro Wicko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>