Kapliczka na Winnicy w Zielonej Górze

Zwiedzając piękne budowle, często poszukujemy powodów ich powstania. Część z nich była tylko i wyłącznie kaprysem fundatora. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Gdyby nie oni, nie moglibyśmy podziwiać tych pięknych brył. Czasem jednak wolelibyśmy zobaczyć coś z duszą, czyli budynek, który powstał w jakimś konkretnym celu. Na szczęście na terenie Zielonej Góry możemy znaleźć kilka właśnie takich obiektów. W większości są to budowle sakralne, które powstały w podzięce za uratowanie życia.

Jednym z nich jest niewątpliwie Kapliczka na Winnicy. Znajduje się ona przy ulicy Aliny 17. Powstała po roku 1314 w podzięce za schronienie. W tamtym okresie szalała epidemia dżumy, która dziesiątkowała ludność całej Europy. Nie ominęło to również terenów dzisiejszej zachodniej Polski. Na terenie Zielonej Góry w krótkim czasie zmarło ponad siedemset ludzi z powodu tej śmiercionośnej choroby. Przeżyć udało się tylko setce osób, które w porę skryły się na wzgórzach przy południowej granicy miasta. Reszcie ludności niestety się nie udało. Ocalali postanowili wznieść w podzięce za uratowanie życia kapliczkę. Pierwsza była drewniana oraz powstała zaraz po zakończeniu epidemii. Dopiero w piętnastym wieku na miejsce niszczejącej kapliczki wybudowano kamienną budowlę, którą możemy podziwiać do dziś. Niestety konstrukcja nie zawsze pełnił swoją funkcję. W dziewiętnastym wieku został on własnością zielonogórskiego winiarza, który przerobił kaplicę na wyszynk wina. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej przywrócono jej sakralną funkcję oraz dokonano poważnych remontów, które odbyły się w latach: 1947 oraz 1951. W wyniku silnej urbanizacji budynek nie jest już otoczony winnicami, tylko zabudową mieszkalną. Nadal jednak ze szczytu wzgórza można obserwować panoramę miasta oraz okoliczne rzeki. Jeśli wybieramy się zwiedzać zielonogórskie zabytki, na szczęście nie musimy martwić się noclegiem. Miasto, a raczej okoliczni hotelarze stworzyli pokaźną infrastrukturę noclegową [info: Zielona Góra noclegi], która zadowoli nawet najbardziej kapryśnych gości.

Podsumowując, Kapliczka na Winnicy jest budowlą, która powstałą w podzięce za uratowanie życia przed epidemią dżumy. Należy więc do grupy budynków posiadających tak zwaną duszę. Będąc w Zielonej Górze, koniecznie musicie odwiedzić to magiczne miejsce, które liczy sobie kilkaset lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>