Koszaliński Pas Nadmorski i przyroda w Grzybowie

Niewielkie nadmorskie Grzybowo to typowo letniskowa miejscowość, która w sezonie letnim rozbrzmiewa śmiechem bawiących się tu turystów, zimą zaś epatuje ciszą i spokojem, i jest wręcz wymarzona na samotne wycieczki brzegiem morza,w poszukiwaniu bursztynów. Jest to więc miejscowość, którą warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak w sezonie zimowym mniej jest ofert noclegowych (większość znajdziesz tu), gdyż przeważająca liczba obiektów oferuje swe usługi tylko w okresie letnim.

Grzybowo prócz morza, które z pewnością jest jego największą atrakcję, zachwyca gości także piękną przyrodą. Nie bez powodu miejscowość jest objęta obszarem chronionego krajobrazu o nazwie Koszaliński Pas Nadmorski.

Koszaliński Pas Nadmorski ciągnie się od Dźwirzyna aż po Wicie i zajmuje obszar ponad 32 tys. ha. Jego teren obejmuje wydmy nadmorskie, tereny leśne, a także łąki z roślinnością słonolubną. Obszar został utworzony w roku 1975 i ma celu ochronę ochronę nadmorskich łąk podmokłych, a także szlaku wędrownego ptaków wróblowatych i drapieżnych.

Ponadto na południu Grzybowa rośnie las sosnowo-olchowy, zaś od strony północnej znajduje się pas boru nadmorskiego. Lasy te sprawiają, że w powietrzu unosi się sosnowy olejek eteryczny, który bardzo pozytywnie wpływa, zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie osób przebywających w Grzybowie.

W miejscowości można także obejrzeć piękne pomniki przyrody – czyli 8 dębów szypułkowych, znajdujących się na grzybowskim cmentarzu ewangelickim. Dęby te mają w obwodzie od 240 do nawet 430 cm, ich wysokość to 18-20 m.

Dodatkowo na północ i na zachód od Grzybowa rozciąga się Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski oraz obszar specjalnej ochrony ptaków – Wybrzeże Trzebiatowskie, są to tereny należące do programu Natura 2000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>