Ojców, Ojcowski Park Narodowy i okolice

Charakterystyczne ukształtowanie terenu Ojcowa w Dolinie Prądnika, w pobliskiej odległości od aglomeracji pobliskiego Krakowa czy Olkusza warto polecić, jako idealne do wypoczynku letniego i zimowego. Decydując się na wycieczkę szlakiem jurajskim na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, trzeba zapoznać się z bazą noclegową, która jest zróżnicowana. W Ojcowie można rezerwować miejsce w kwaterach, hotelach czy na terenie pól namiotowych w okolicy Sułoszowej bądź Skały.

Niewątpliwie atrakcjami turystycznymi dla rodzin, młodzieży są zamki: Zamek w Ojcowie – wybudowany przez Kazimierza Wielkiego i czternastowieczny Zamek w Pieskowej Skale, który jest jedyny zachowany w całości na Szlaku Orlich Gniazd. Okoliczne – Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna czy Jaskinia Nietoperzowa (w pobliskich Jerzmanowicach), to miejsca na ciekawą wycieczkę całodniową. Wapienne urwiste zbocza Doliny Prądnika, liczne skałki, z których ta najsłynniejsza – Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska stanowi cel niejednej wycieczki szkolnej.  To krajobraz będący przedsmakiem gór – zadziwiający i ciągle jeszcze nieodkryty, bez tłumów turystów. Ojców zlokalizowany jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zajmującego obszar około 2200 ha. Bogactwo przyrody, szaty roślinnej zajmuje czołowe miejsce naszego kraju, świat zwierzęcy reprezentuje ponad 6 tysięcy gatunków – najbardziej liczną grupą świata fauny są nietoperze. Godło Narodowego Parku Ojcowskiego – właśnie dlatego zawiera stylizowaną sylwetkę tego ssaka. Przez miejscowość przebiegają szlaki: „Orlich Gniazd”- czerwony, „Warowni Jurajskich” – niebieski, „Dolinek Jurajskich” – żółty czy „Szlak Łokietka” – czarny a także zielony prowadzący do Jaskini Ciemnej i na Górę Okopy.

Ruch turystyczny regionu Ojcowa skłania do wędrówek pieszych a także turystyki rowerowej bez względu na wiek i stopień zaawansowania naszej aktywności w tych formach wypoczynku. Zróżnicowana baza noclegowa miasta Ojców i okolic jest zapewnieniem, że wymarzony urlop czy weekend w tym miejscu stanowi ciekawą propozycję poznania tego najmniejszego Parku Narodowego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>