Rybołówstwo nad morzem w Juracie

Jurata to jedno z najbardziej znanych Polakom miejsc nad Morzem Bałtyckim. Co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów gotowych odpocząć po ciężkim roku pracy. Nie ma lepszego miejsca na wypoczynek niż morze, nad którym można wsłuchać się w szum fal i beztrosko wylegiwać na plaży. Jednakże nadmorskie miejscowości to nie tylko woda i piasek. W oddalonym o 11 kilometrów od Juraty Helu znajduje się Muzeum Rybołówstwa. Jak sama nazwa wskazuje jest ono związane z łowieniem ryb. Wewnątrz jest ekspozycja obrazująca dzieje działalności rybaków. Zainteresuje to prawdopodobnie zwłaszcza panów, którzy sami często sięgają po wędkę i jadą nad wodę, aby pozbierać myśli. Jedni wolą wędkować w samotności, inni preferują wyprawy z kolegami, ale ciężko znaleźć mężczyznę, który nigdy nie trzymał wędki w ręku. Obiekt ten mieści się w dawnym kościele z XV wieku. Nie było chyba możliwości wybrania lepszego miasta do zaprezentowania historii rybołówstwa, Hel to przecież najdalej wysunięte na północ miejsce w naszym kraju. Jeżeli decydujemy się na wycieczkę nad morze, to wizyta w Muzeum Rybołówstwa jest obowiązkowym punktem na liście miejsc do zobaczenia.

Zaś w Jastarni przy ulicy Mickiewicza, znajduje się Muzeum Pod Strzechą. Jest to obiekt o podobnej tematyce. Jego właścicielem jest pan Juliusz Struck, jedyny w swoim rodzaju pasjonat sprzętów rybackich. Nie dziwne więc, iż w muzeum możemy zapoznać się z dawnymi „narzędziami” do połowu, a także zobaczyć starą izbę rybacką. Odwiedzający mają także możliwość zwiedzenia zakładu szkutniczego, wykorzystywanego przez pana Juliusza do remontowana dawnych łodzi rybackich. Obiekt ten jest czynny, w sezonie, od godziny 10 rano do 6 wieczorem. Poza sezonem zaś jest otwierane na życzenie zwiedzających, wystarczy uzgodnić to z właścicielem. Warto jest odwiedzić to muzeum, bo będąc nad morzem trzeba dowiedzieć się czegoś o rybołówstwie, a bilety wstępu tutaj są naprawdę tanie, bo ich koszt wynosi zaledwie 2 złote. Jurata słusznie jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Polsce. Posiada ona wiele atrakcji, piękną okolicę i sąsiadów, którzy również mają sporo do zaoferowania. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji pokoi nad morzem. Fakt, że nie jest to najtańsza polska miejscowość, jednakże nawet tutaj jesteśmy w stanie znaleźć noclegi, które nie będą niebotycznie dużym wydatkiem. A nie można zapominać, że wakacje są tylko raz do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>