Rzeka Wda

Borsk to niewielka, bo licząca niecałe 150 mieszkańców, wioska na Kaszubach. W sezonie letnim, liczba mieszkańców gwałtownie rośnie, a to za sprawą wczasowiczów, którzy chętnie odwiedzają tę położoną nad jeziorem Wdzydze wioskę. Noclegi w Borsku ( np. z meteora )  to dobry wybór dla osób szukających spokoju, wędkarzy ale także dla tych lubiących aktywny wypoczynek. Temu ostatniemu sposobowi wypoczynku sprzyja położenie Borska nad rzeką Wdą.

Wda, nazywana też niekiedy Czarną Wdą, to lewy dopływ Wisły i jedna z najdłuższych rzek w Polsce, gdyż mierzy ona prawie 200 km. Wypływa z jeziora Krążno, które zlokalizowane jest na Równinie Charzykowej. Jest to piękna rzeka, o piaszczystym dnie, z wieloma głazami narzutowymi, silnie meandrująca, bardzo zmienna, z licznymi zakolami, pięknymi wysokimi i zalesionymi brzegami, a także przełomami. Dzięki tym wszystkim cechom, jest jedną z najbardziej cenionych rzek w Polsce, jeśli chodzi o spływy kajakowe. Na przełomie stycznia i lutego właśnie na Wdzie odbywa się Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy.

Mieszkańcy Borska potrafią wykorzystać potencjał, który drzemie w rzece. W Borsku znajdują się liczne wypożyczalnie kajaków, w których jest nie tylko możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu, ale także zamówienia transportu kajaków do miejsca startu oraz ich odebrania po zakończeniu spływu. Ponadto w Borsku ma początek przepiękny szlak kajakowy, którego meta znajduje się w Czarnej Wodzie. Szlak ten ma długość ok. 21 km, a jego pokonanie zajmuje ok. 10 godzin.

Wda oprócz tego, że jest świetnym miejscem na spływy, jest również ceniona ze względu na swe walory przyrodnicze, ponad 30% długości Wdy (czyli około 70 km) przepływa przez obszary objęte ochroną przyrody, tj.: Wdzydzki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Kręgi Kamienne w Odrach i Krzywe Koło w Pętli Wdy.

Na rzecze jest także zlokalizowanych 5 elektrowni wodnych.

2 thoughts on “Rzeka Wda

  1. Czy kajaki są bezpieczne? Nie potrafię pływać i chyba nawet trochę się boje wody ale chciałabym spróbować swoich sił…

  2. Myślę, że warto spróbować :) na początku może być problem z utrzymaniem równowagi, ale jeśli to przezwyciężysz to pływanie kajakiem uznasz za ogromną przyjemność. Powodzenia! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>