Skansen Kultury Jamneńskiej w Koszalinie

Koszalin to drugi co do wielkości ośrodek w województwie zachodnio-pomorskim. Położony jest nad jeziorami Jamno i Lubiatowskim, w bliskiej odległości od Bałtyku. W 2010 roku w wyniku zmiany granic do miasta przyłączono nowe tereny wraz z dawnymi wsiami Jamno i Łabusz. Koszalin posiada duży potencjał turystyczny, który wynika z korzystnej lokalizacji, bogatej oferty kulturalnej i wielu atrakcji turystycznych. Osoby pragnące wypocząć właśnie tutaj mogą skorzystać ze zróżnicowanej bazy usług noclegowych . Korzystne cenowo noclegi można w prosty sposób wyszukać – do wyboru są m.in. hotele, apartamenty, pokoje gościnne i kwatery prywatne.

Każda osoba odwiedzająca Koszalin, która chce poznać kulturę regionu powinna udać się do Skansenu Kultury Jamneńskiej – strona ➢www.muzeum.koszalin.pl. Mieści się on na terenie koszalińskiego muzeum przy ulicy Młyńskiej. Na ekspozycję składa się chata rybacka z 1869 roku, warsztat szewca oraz zrekonstruowana stodoła z kuźnią. Budynki, ich otoczenie i wyposażenie prezentują oryginalną kulturę, obyczaje, obrzędy i sztukę społeczności zamieszkujących dawne podkoszalińskie wsie Jamno i Łabusz. Ze względu na położenie między Bałtykiem a jeziorem i otocznie przez rzeki, bagna i łąki wspomniane wsie były odizolowane od okolicznych miejscowości. Ich mieszkańcy byli Słowianami, ale do ich kultury przeniknęły elementy holenderskie i niemieckie. Ze względu na to po II wojnie światowej zostali uznani za ludność niemiecką i zmuszeni do opuszczenia swoich gospodarstw. Pozostawili w ten sposób tradycyjną zabudowę oraz wyposażenie domów i zagród. Na wytwarzanych przez nich sprzętach zachowało się charakterystyczne tylko dla tej grupy zdobnictwo. W skansenie zobaczyć można zrekonstruowany strój Jamneńczyków łączący elementy słowiańskie, holenderskie i niemieckie. Grupa jamneńska była wyspą w kulturze ludowej Pomorza, co świadczy o jej wyjątkowości, dlatego stała się jednym z głównych tematów ekspozycji Muzeum w Koszalinie. 

One thought on “Skansen Kultury Jamneńskiej w Koszalinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>