Śladami legend – Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z najbardziej niedocenionych miast, wbrew pozorom wartych bliższego poznania. Węzeł Wodny, na który składają się aż trzy cieki wodne o łącznej długości nadbrzeży 100 kilometrów oraz duża ilość zbiorników wodnych nadaje Bydgoszczy niesłychanie wyjątkowy klimat. Miasto dzięki zbiornikom wodnym dużo zyskuje na swojej atrakcyjności. Bardzo często bywa także nazywane Wenecją Północy. W XIX i XX wieku nad rzeką Młynówką powstała malownicza pierzeja kamienic znana niekiedy jako Wenecja Bydgoska.

,

Z Wyspą Młyńską związana jest niezwykle interesująca legenda o Mistrzu Twardowskim. Mówi ona, że w XVI wieku przyjechał on do Bydgoszczy na swoim kogucie. Miał się spotkać z najważniejszym bydgoskim diabłem zwanym przez miejscowych Węgliszkiem. Pan Twardowski uciekał z Krakowa od żony i miał nadzieję osiedlić się właśnie w Bydgoszczy. Małżonka jednak nie dawała za wygraną i szukała swojego męża z ogromnym uporem, by wrócił z nią z powrotem do Krakowa. Mistrz ukrywał się przez pewien czas na Wyspie Młyńskiej, jednak gdy pewnej nocy wymknął się do karczmy, Pani Twardowska już na niego czekała. Na szczęście w porę zjawił się diabeł i odmienił twarz Mistrza tak, że go własna żona nie rozpoznała. W zamian za tak ogromną przysługę Pan Twardowski miał upiększać rodowite Bydgoszczanki, aby kusiły zarówno lokalnych mieszkańców jak i wszystkich przyjezdnych. Stąd też do dziś uważa się, że kobiety z Bydgoszczy należą do najpiękniejszych w kraju.
Obecnie Wyspa Młyńska stanowi rewelacyjny punkt widokowy. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim północny brzeg wyspy, z którego można zobaczyć okazały gmach bydgoskiego teatru muzycznego Opera Nova.

Bydgoszcz bez wątpienia jest nie tylko uroczym miejscem, wartym polecenia dla wielbicieli wszelkiego rodzaju miast i romantycznych spacerów brzegiem rzeki. Jest to również prężny ośrodek przemysłowy, akademicki, a także technologiczny, wojskowy oraz kulturalny. Dobrze rozwinięta paleta miejsc noclegowych oraz bogate zaplecze gastronomiczne dodatkowo zachęcają turystów do dłuższego pobytu w tym ciekawym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>