Uzdrowiskowe walory miasta Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój, czyli dawne Bad Flinsberg, to miejscowość położona w województwie dolnośląskim. Jej przyłączenie do Polski po II wojnie światowej, przysporzyło polskiej administracji pewnych problemów, ponieważ… nie istniała w źródłach historycznych żadna polska nazwa tego miejsca. Pierwotnie nazywano je zatem Wieńcem-Zdrój, a ostatecznie przemianowano na Świeradów-Zdrój. Niedługo po przyłączeniu do terytorium Polski i zmianie nazwy, osada uzyskała także prawa miejskie.

Historia jej uzdrowiska sięga jednak o wiele dalej wstecz. Pierwsze wzmianki o tutejszych leczniczych wodach pojawiły się w XVI wieku w książce berlińskiego lekarza. Sto pięćdziesiąt lat później wody te przebadano i uznano ich właściwości lecznicze. Miejscowy Dom Zdrojowy powstał pod koniec XIX wieku, w malowniczym Parku Zdrojowym. Dość szybko zyskał on dobrą sławę i zaczęli tu tłumnie przybywać kuracjusze.

Obecnie miejsce to jest nazywane perłą uzdrowisk dolnośląskich. Wciąż chętnie przybywają tu kuracjusze, którzy chcą skorzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych, szczaw radonowych oraz borowiny. W celach leczniczych stosuje się zarówno picie wód oraz kąpiele, a także okłady borowinowe. Wskazaniami do ich stosowania są choroby reumatyczne, układu ruchu, układu krążenia oraz ginekologiczne.

Oprócz złóż naturalnych surowców leczniczych, miejscowość posiada także wiele innych walorów. Jednym z nich jest korzystny klimat, wynikający z położenia Świeradowa-Zdroju u stóp Gór Izerskich. Bogata sieć przebiegających tędy szlaków turystycznych i rowerowych oraz dużo miejsc, którymi dysponują działające tu ośrodki uzdrowiskowe, sprawia, że każdy, kto cierpi na wymienione wyżej dolegliwości, powinien tu przyjechać. Jest to również miejscowość bardzo przyjazna dla turystów i bogata w atrakcje. Istnieje tu bogate zaplecze noclegowe []. Liczne hotele, pensjonaty, pokoje gościnne oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Świeradów-Zdrój to miejsce, w którym nie będziemy się nudzić. Możemy spędzać czas aktywnie, wędrując po górach i przemierzając szlaki turystyczne lub po prostu zwiedzając miasto. Możemy tu wypocząć na łonie natury, jak też i pospacerować po śródmieściu. Każdy, kto tutaj przyjeżdża, znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy ciszy i spokoju, jak też i osoby, które lubią, gdy dużo się dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>