Zapora Solińska

Solina, to chyba jedna z najbardziej znanych bieszczadzkich wiosek. Swą sławę zawdzięcza przede wszystkim zaporze, którą wybudowano na Sanie, w celu utworzenia elektrowni wodnej. Solina jest miejscowością wypoczynkową oraz ośrodkiem sportów wodnych. Co roku odwiedzają ją liczni turyści. 

Odwiedzając Solinę każdy prędzej lub później swe kroki skieruje na wspomnianą już wyżej zaporę. Budowę zapory rozpoczęto w roku 1960 i przez 4 lata trwały roboty ziemne oraz wylewanie fundamentów pod potężną budowlę. Gdy w roku 1964 zakończono te wstępne prace, od razu przystąpiono do budowy korpusu, który został ukończony w roku 1968. W trakcie budowy korpusu, trwała także budowa budynku elektrowni oraz montowano urządzenia hydroenergetyczne. Przy budowie zapory, zatrudnionych było ponad 2 tys. osób. Głównym architektem był inż. Feliks Niczkie, jego współpracownikami byli natomiast: J. Mastawiszyn, Z. Szymczak, R. Barucki, W Neuman, R. Wiśniowski i T. Owczarski.

Zapora Solińska (zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Soli%C5%84skie#Charakterystyka), to zapora betonowa z poszerzonymi fugami dylatacyjnymi. Ma ona wysokość 82 metry, długość 664 metry, jej kubatura to 760 tys. m3. Zapora jest udostępniona do zwiedzania. Można ją zwiedzać od początku maja do końca września, od 9.00 do 17.00 (poza sezonem letni w weekendy i święta do godziny 15.00). Poza tym okresem, grupy powyżej 15 osób, mogą się telefonicznie umówić na zwiedzanie. Wstęp do zapory jest płatny i dla osób dorosłych kosztuje 14 złotych, dla dzieci do lat 16 – 10 złotych. Program zwiedzania zapory obejmuje obejrzenie filmu oraz innych materiałów na temat energii odnawialnej oraz zwiedzanie hali produkcyjnej, hali maszyn, galerię nr 1 i 2.

Mimo bogatej oferty noclegowej w sezonie letnim nie jest łatwo znaleźć tutaj wolne miejsca. Dlatego osobom planującym wypoczynek, zaleca się poszukanie oferty noclegowej w Solinie () znacznie wcześniej, najlepiej pod koniec zimy lub wczesną wiosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>